How to work with solvents safely?

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Працюючи з розчинниками, слід пам’ятати про їх токсичність і про те, що неакуратне поводження з ними небезпечно для здоров’я.  Потрапивши в організм, ці речовини діють в основному наркотично, викликаючи функціональні порушення нервової системи.

Де використовують розчинники

Розчинники використовують на промислових підприємствах та в побуті. Застосовування розчинників на виробництвах: лакофарбовому, взуттєвому і шкіргалантерейному (у складі клеїв, фарб та ін.); приладо- та машинобудуванні (для очищення і промивки деталей приладів і машин від олій); у виробництві органічного синтезу; у медичній промисловості; лабораторній справі (при хроматографії); в автогосподарстві (як пальне та ін) і т. п., потребує дотримання правил та  інструктажів з техніки безпеки. Порушення основних вимог з безпечної роботи з розчинниками є небезпечним і в побутовому використанні.

Класифікація розчинників за ступенем небезпеки

Оцінка безпечності оранічних розчинників здійснюється відповідно до їх властивостей: за ступенем токсичності, летючості та швидкості випаровування.

За гранично допустимим концентраціям (ГДК) в повітрі розчинники поділяються на чотири групи:

  • найменш токсичні – ГДК 300 мг/м3 і більше – етиловий спирт, бутиловий спирт та ін.;
  • більш токсичні – ГДК 200-100 мг/м3 – ацетон, бутилацетат, етилацетат, метилацетат та ін.;
  • високотоксичні – ГДК 50-20 мг/м3 – бензол, ксилол, толуол та ін.;
  • особливо токсичні – 10 ГДК мг/м3 і менш токсичні – сірковуглець, трихлоретилен та ін.

Правила роботи з розчинниками

У процесі роботи з розчинниками слід дотримуватися таких правил:
– банку або пляшку зі складом треба ставити прямо перед собою, трохи в стороні від інструментів та інших засобів;
– тримати поблизу вологу ганчірку, і протирати нею поверхні, якщо на них раптом потрапила крапля розчинника;
– працювати з розчинниками треба уважно, сконцентрувавшись;
– застосовувати рідини виключно за призначенням, чітко дотримуючись дозування, зазначену в інструкції.
Коли роботи завершені, всі ємності з розчинниками потрібно щільно закрити, використаний посуд вимити (або викинути).
При використанні розчинників в автоматизованих сиситемах промивки обладнання чи інших технологічних процесах слід неухильно дотримуватися інструкцій з роботи з  даними приладами.

Працівникам, що працюють з розчинниками, необхідно обов’язково пройти попередній та періодичний медичний огляд, а адміністрація підприємства повинна забезпечити їх спецодягом та засобами індивідуального захисту. Всі робітники повинні бути  проінструктовані  з охороні праці і промислової безпеки при вступі на роботу, а потім – не рідше одного разу на півроку. Прийом і зберігання їжі в робочих приміщеннях не допускаються. За станом повітряного середовища необхідно здійснювати систематичний лабораторний контроль.

Велика концентраціях деяких розчинників діє наркотично на людський організм. При попаданні на шкіру розчинник викликає сухість шкіри, подразнення а також дерматити і екземи. Розчинники  сильно подразнює слизову оболонку очей і верхніх дихальних шляхів. При попаданні на шкіру потрібно негайно  змити великою кількістю води з милом.

Як видалити запах розчинника з приміщення?

Це просто – приміщення треба гарно провітрити.

Правила зберігання розчинників

Всі, хто має справу з розчинниками, повинні пам’ятати про те, що ці речовини вкрай горючі, їх випаровування шкідливі, тому дуже небезпечно залишати їх у відкритих ємностях навіть в малих дозах. Ємності, в яких зберігаються розчинники, повинні герметично закриватися. на робочих місцях та ділянках робіт з розчинниками повинно бути забезпечені необхідні умови безпечної роботи: місцева витяжна і загальна припливно-витяжна (загальнообмінною) механічна вентиляція.