Метиленхлорид розчинник, який використовують в промисловості

Метиленхлорид  — популярний промисловий розчинник

Це прозора легкорухома і легколетка рідина з характерним для галогенпохідних солодкуватим запахом. Вперше був синтезований 1840 року витримуванням суміші хлору з хлористим метилом на світлі. В цілому найбезпечніший серед галогеноалканів.

Синоніми назви: метилен хлористий, дихлорметан, хлорметил,  метилен хлорид, ДХМ.
Формула CH2Cl2.

Для масового виробництва дихлорметан отримують хімічним синтезом метану, виділеного з коксових газів, і газоподібного хлору. Інший метод: одержання хлорметилу з метанолу та соляної кислоти, з подальшим хлоруванням.

Основні властивості Метиленхлориду

Рухлива прозора рідина без кольору, летка, з характерним різким, солодкуватим запахом ефіру. У воді розчиняється слабо, добре – в органічних розчинниках. При розчиненні у гарячій воді руйнується, розкладаючись на соляну кислоту та формальдегід. Малотоксичний порівняно з іншими розчинниками.

Вступає реакцію з хлором, з отриманням хлороформу. Реагує з іншими галогенами: йодом, бромом. Взаємодіє зі спиртовим та водним розчинами аміаку. В результаті реакції з водним аміаком виходить мурашина та соляна кислоти та метиламін. Вступає реакції з ароматичними вуглеводнями, наприклад, з бензолом.

Дуже бурхливо реагує (аж до вибуху) із лужними металами.

Заходи безпеки при роботі з хлористим метиленом

Розчинник токсичний, погано горить, але підтримує горіння; суміші з повітрям вибухонебезпечні. Має канцерогенну дію.

Проковтування реактиву та тривале вдихання парів або аерозолів призводить до подразнення слизових очей та органів дихання, отруєння, запаморочення та головного болю, непритомності, діареї, захворювань печінки та підшлункової залози. Тяжке отруєння може призвести до зупинки дихання. Тривалий вплив речовини на шкіру може спричинити хімічний опік.

При роботі з метиленхлоридом слід використовувати засоби захисту: окуляри, гумові рукавички (не нітрилові та не латексні), одяг з довгими рукавами, респіратор. У лабораторіях всі експерименти проводять у витяжній шафі.

Зберігають реактив зазвичай у сталевих контейнерах чи бочках. Допускається зберігання поза приміщенням, під навісом. Переважно у прохолодних, вентильованих, сухих складах.

Перевозити ДХМ можна будь-якими видами транспорту, контейнери та транспорт маркуються символом небезпеки Xn (шкідлива речовина).

Сфери застосування

Дихлорметан (метиленхлорид) менш токсичний, ніж інші органічні розчинники, легко видаляється, відрізняється невисокою вартістю, тому широко використовується в багатьох сферах промисловості, включаючи харчову промисловість та фармацевтику.

  • У хімічній промисловості для виробництва синтетичних полімерів, наприклад поліуретанових пін (спінювач), поролону, синтетичних волокон; форм із пластмаси;
  • Для одержання хімічних продуктів, похідних від дихлорметану;
  • Як промисловий розчинник для очищення та знежирення металевих поверхонь; входить до складу аерозольних фарб; для склеювання акрилового скла та різних пластиків, крім поліетилену та поліпропілену; розчинник жирів, смол, бітумів.
  • У харчопромі – розчинник при екстракціях, наприклад, для отримання кофеїну із зерен кави, хмелю;
  • У фармацевтиці виготовлення аскорбінової кислоти.
  • У лабораторній практиці для проведення аналізів якості води на наявність у ній бензолу, аміаку, нітритів та нітратів, хлору, токсичних металів та багатьох інших шкідливих домішок.
  • У хроматографії.
  • Входить до складу деяких холодоагентів.
  • Для зняття старих лаків та фарб з будь-яких поверхонь.
  • У фотоінлустрії – для обробки фото- та кіноплівок.

 

На нашому сайті ви можете замовити Метиленхлорид з европейських та азійських заводів.

Отримати консультацію