Класифікація розчинників за ступенем горючості

Всі хімічні речовини за ступенем горючості поділяються на горючі, важкогорючі і негорючі.
Горючі речовини поділяються на легкозаймисті та важконозаймисті. Більшість органічних розчинників, крім ряду галогеновмісних, відносяться до ЛЗР – легкозаймистих рідин, які поділяються на три розряди.

1 розряд

Особливо небезпечні легкозаймисті речовини. Температура спалаху розчинників цього розряду – від 18 ° С і буває нижче, в закритому тиглі, або нижче 13 ° С у відкритому тиглі. Типові представники легкозаймистих речовин – це ізопентан, гексан, циклогексан, бензини, петролейний ефір, діетиловий ефір, ацетон, тетрагідрофуран. Основна особливість таких розчинників – високий тиск насиченої пари при нормальній температурі. З цієї причини пари даних рідин в разі поганої герметичності судин можуть дуже легко поширюватися в повітрі на велику відстань від місця зберігання і миттєво спалахувати.

 

2 розряд

До другого розряду належать постійно небезпечні ЛЗР  з температурою спалаху в діапазоні від -17 до + 23 ° С в закритому тиглі або в відкритому тиглі від -12 до + 27 ° С. Відмінна риса таких рідин – це здатність їх випарів утворювати з повітрям займисту суміш при нормальній температурі. Також при цих умовах утворюється вибухонебезпечне середовище в пароповітряної фазі закритої посудини. Отже, ЛЗР 2-го розряду набагато небезпечніші, ніж ЛЗР 1-го, оскільки останні в закритих судинах при нормальній температурі утворюють концентрацію пару, яка лежить вище межі займання. До легкозаймистих розчинників 2-го розряду відносяться ізооктан, нафта, толуол, діетілкетон, метилетилкетон, етил і метил-ацетат, нижчі спирти.

3 розряд

До третього розряду належать  легкозаймисті рідини при високих температурах. Їх температура спалаху лежить в діапазоні 23-61 ° С в закритому тиглі або 27-66 ° С у відкритому тиглі. Концентрація, при якій пари цих розчинників можуть займатися в повітрі, утворюється виключно при підвищеній температурі. При нормальній температурі дані ЛЗР спалахують тільки при наявності джерела запалення. До легкозаймистою речовин 3-го розряду відносять бутилацетат, ксилол, скипидар, уайт-спірит, сольвент, амілацетат, циклогексанон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *