Рекуперація розчинників і очищення пароповітряних сумішей

Проблема утилізації органічних розчинників є надзвичайно важливою  як з економічної, так і з санітарно-гігієнічної точки зору. Вміст розчинників в пароповітряних сумішах газів, що відходять при знежиренні, нанесенні лакофарбових матеріалів і сушінні покриттів може становити від 0,1 г до десятків грамів в 1 м3 повітря.

Одним з традиційних шляхів скорочення витрати розчинників є їх рекуперація. У промисловості “уловлювання розчинників” здійснюється конденсаційним, абсорбційним або адсорбційним методом.

При конденсаційному методі паро-повітряна суміш проходять через холодильник, де розчинники конденсуються за допомогою холодоагентів. Однак процес є рентабельним лише при вмісті парів розчинника в повітрі 100 г / м3. Такий вміст при проведенні фарбувальних робіт практично неможливий.

Метод абсорбції полягає в поглинанні розчинників з пароповітряних сумішей рідкими поглиначами з подальшою ректифікацією. Метод є дорогим. Він знайшов застосування, наприклад, для очищення газових виробництв, лакування консервної тари епоксидно-фенольними лаками, що містять велику кількість етилцеллозольву. Розчинник з пароповітряної суміші абсорбується, потім екстрагується за допомогою промислових фракцій спиртів або органічних кислот C7-C9; екстракт ректифікується. При такому методі утилізації в складі рекуперированого продукту міститься 97- 99% етилцеллюзольви. Газові викиди в виробничому процесі практично відсутні.

Найбільш широке застосування отримав адсорбційний метод, при якому розчинник поглинається з пароповітряних сумішей твердими адсорбентами з подальшою десорбцією розчинника шляхом нагрівання або пропускання водяної пари через насичені адсорбенти. Відділення розчинників від води здійснюється декантацією або ректифікацією. Перевага цього методу перед іншими полягає в порівняно високій ємності адсорбенту по парам розчинника при низькому його вмісті в пароповітряній суміші, високого ступеня вилучення (к. П. Д. Установок досягає 70%), можливості уловлювання більшості розчинників і економічності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *