Основні правила безпеки при роботі з розчинниками

Розчинники (від латинського solvere, «послабити») – рідкі, тверді або газоподібні речовини, здатні розчиняти інші тверді, рідкі або газоподібні речовини, які розчиняються в певному обсязі розчинника при заданій температурі.

Основні вимоги безпечної роботи визначаються токсичними пожежонебезпечними властивостями розчинників і полягають в наступному:

  • не допускати появи імпульсів (джерел) займання (удар, тертя, іскріння електрообладнання, статична електрика, вторинні і первинні прояви блискавки, відкритий вогонь, куріння);
  • не допускати появи суміші вибухонебезпечних парів розчинників в повітрі (протоку, нещільності обладнання, випаровування з відкритих поверхонь, розриву апаратів, аварійні викиди, дихання резервуарів і ін.);
  • забезпечення безпечних гігієнічних і санітарних умов роботи;
  • правильне і своєчасне використання засобів індивідуального захисту і пожежогасіння;
  • вміння надавати своєчасну першу допомогу потерпілому при нещасних випадках

Приміщення та будівлі, в яких ведуться роботи з багатокомпонентними розчинниками, повинні бути надійно ізольовані від інших приміщень. Також їх обов’язково обладнують припливно-витяжною вентиляцією, а в разі потреби і спеціальними місцевими насосами, які забезпечують допустиму концентрацію парів розчинників всередині приміщення.

При виконанні роботи в місцях, де можливе утворення вибухонебезпечних сумішей парів розчинників з повітрям, для уникнення іскроутворення від ударів категорично забороняється використовувати сталеві ручні інструменти. У таких випадках слід застосовувати мідний, латунний чи бронзовий інструмент, тобто з металів, що не дають іскор під час удару. Що стосується ріжучого сталевого інструменту, то його слід рясно змащувати консистентними мастилами (тавотом, солідолом і ін.).

Заборонено роботу у взутті з металевими набійками, у вибухо- і пожежонебезпечних приміщеннях. Електрична апаратура, електрообладнання, освітлювальна арматура і електропроводка в приміщеннях повинна використовуватися відповідно до правил улаштування електроустановок і бути в повністю справному стані.

З метою захисту від статичної електрики, а також вторинного прояву блискавки (електромагнітної й електростатичної індукції), які з легкістю можуть викликати вибухи і пожежі, потрібно заземлити комунікації, обладнання, ємності і резервуари. Також рекомендується зволожувати повітря в небезпечних приміщеннях до 70% відносної вологості або ж зволожувати поверхню, що електризуються, обладнати підлогу з підвищеним показником електропровідності, а також влаштовувати електропровідне заземлення небезпечної зони з метою зняття статичної електрики.

При зберіганні і транспортуванні розчинників марки 647, 648, 650, 646 та інших багатокомпонентних розріджувачів для зменшення газовиділення з ємностей потрібно перекачувати розчинник з одного резервуара в інший виключно в разі крайньої необхідності.

Що стосується розташування приймального трубопроводу ємності, то він повинен забезпечувати надходження речовини під шар рідини. Подавати розчинник в резервуар у вигляді падаючого струменя категорично заборонено,  не дозволяється перекачування і злив розчинника за допомогою стиснутого повітря. Перекачування здійснюється за допомогою спеціальних насосів.

Швидкість витікання і руху розчинників, яка є безпечною для розрядів статичної електрики, не повинна перевищувати 1.2 м/с в разі діаметра трубопроводів до 200 мм.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *