Вреден бутилацетат для человеческого организма?

Бутиловий ефір оцтової кислоти, або просто бутилацетат — це безбарвна рідина, що має приємний ефірний запах. Його розчинність в звичайній воді становить не більше 1%, однак він дуже добре розчиняється в органічних розчинниках. Отримують бутилацетат шляхом етерифікації оцтової кислоти з бутанолом. Завдяки своїм фізико-хімічним властивостям ця речовина використовується в багатьох галузях промисловості, а саме в якості розчинника полімерів, компонента харчових есенцій, екстрагента запашних речовин. Незважаючи на свої позитивні якості, бутилацетат має деяку токсичність, яка може завдати шкоди людському організму.

На людину слабораздражаючу дію створює пар з концентрацією 2 г/м3 протягом 1 хвилини, а протягом 5 хвилин — 1 г/м3. У разі впливу 1,5 г/м3 можливі скарги на невелике подразнення горла і очей. Якщо бутилацетат отриманий з відходів виробництва то однохвилинний вплив розчину з концентрацією 10-50 мг/м3 не викликає ніякого ефекту. Однак речовина, отримане з кетону, при таких же концентраціях сильно дратує слизову оболонку.

Поріг сприйняття запаху бутилового ефіру оцтової кислоти досить низький і становить всього 0,5 мг/м3. Слід зазначити, що бутилацетат може не тільки завдати шкоди, а й привести до смерті. Смертельна доза цієї речовини при прийомі всередину становить 50г. Гранична концентрація для води — не більше 0,3 мг/м3 по запаху і 1 мг/ л до смаку.

Хронічне отруєння бутилацетатом і місцевий вплив  досліджувати на людському організмі неприпустимо, однак дослідження на тваринах показали, що бутилацетат  має сильну хронічну дію. Отруєння значно знижує фізичну витривалість, воно може викликати прискорене дихання, набряк легенів, порушення функцій центральної нервової системи.

У тих робітників, які зайняті у виробництві бутилацетата, випадків інтоксикації паром не виявлено. Гранично допустимий рівень виділення парів цієї речовини з будматеріалів становить не більше 0.1 мг/м3. Також бутилацетат дозволяється застосовувати в якості ароматизатора для їжі, оскільки він має приємний фруктовий запах. Однак існує одна умова — його вміст в кінцевому продукті не повинно перевищувати 10 мг/кг.

У разі місцевого впливу бутилового ефіру оцтової кислоти на людину, а саме при попаданні в око, спостерігається невелике роздратування, яке зникає через 1-2 доби.

Як і при роботі з будь-яким розчинником, концентрований бутилацетат можна використовувати тільки після застосування засобів індивідуального захисту. Такими засобами є спеціальний спецодяг, респіратори, які очищають повітря, протигази, прорезинені фартухи, гумові чоботи або інше взуття з натягнутими бахілами. Також обов’язково потрібно використовувати гумові рукавички і захисні окуляри. Звичайно, про те, чи шкідливий бутилацетат можна сперечатися дуже довго, проте використання засобів індивідуального захисту обов’язково.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *