Risk of solvent poisoning

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Розчинник – це хімічної речовина, яке використовується не тільки для розведення лаків і фарб, але і для знежирення поверхонь. Недотримання техніки безпеки і недбале поводження провокує потрапляння розчинника всередину організму, в результаті чого може виникнути токсичне отруєння.

Отруєння органічними розчинниками може бути дуже сильним, а в деяких випадках це призводить до тривалої непрацездатності і навіть до смерті. Як же попередити себе від отруєння цією будівельною хімією? І що робити, коли отруєння вже сталося?

Як відбувається отруєння?

Всім відомо, що розчинник – це досить небезпечна токсична речовина. Він володіє летючими властивостями, тобто насичує повітря і дуже легко випаровується. У разі потрапляння в людський організм розчинник здатний викликати сильне отруєння. Існує кілька шляхів проникнення цієї хімічної речовини в людську кров:

  • Розчинник може потрапити через шлунок, після чого він просувається по всьому травному тракту, легко всмоктується і потрапляє в кров’яні судини. Протікаючи разом з кров’ю, отруйні речовини швидко розносяться по всьому тілу, потрапляючи в нервові волокна, мозок, серце, а також в різні м’які тканини. При цьому спостерігаються дуже серйозні ураження печінки, оскільки вона акумулює величезну кількість отруйних речовин. У потерпілого можуть виникати судоми, це пов’язано з ураженням нервової системи і рухового апарату.

 

  • Через легені можливе отруєння парами будь-якого летючого розчинника. Вони досить швидко насичують повітря і проникають всередину  разом з диханням. З легенів отрута без зайвих труднощів відразу ж потрапляє в кров. Отруєння через дихальні шляхи вважається найсильнішим і швидким. Через кілька хвилин токсичні речовини циркулюють по судинах людини, проникаючи в усі внутрішні органи. Якщо ж загальна кількість вдихуваного розчинника було не дуже великою, то виникає тільки сильний головний біль, без складніших наслідків. У разі збільшення кількості отруйних речовин, формуються симптоми сп’яніння, а в деяких випадках виникають галюцинації. Подальші підвищення кількості вдихання парів розчинника призведе до дуже серйозних порушень в роботі мозку, центральної нервової системи і серця. А це може викликати навіть смерть.

 

  • Через шкіру. Такий тип отруєння настає в разі роботи з розчинником без засобів захисту. Токсичні речовини проникають в кров через шкіру, тим самим викликаючи отруєння внутрішніх органів. Найчастіше площа шкірних покривів, що контактують з розчинником, невелика. Отже, таке отруєння дуже рідко буває сильним.

 

  • Проковтування навіть незначної кількості розчинника найчастіше викликає блювоту, а також задуху і кашель. У разі отруєння парами розчинника – слабкість і головний біль вважаються основними симптомами. При поширенні отруйних речовин по органах, у потерпілого спостерігаються судоми. Можлива втрата свідомості. У будь-якому випадку, людині, який отруївся розчинником потрібна невідкладна перша допомога.

Перша допомога при отруєнні розчинником

Перше, що потрібно зробити – це винести людини із зони впливу парів (в разі отруєння парами) або ж викликати блювоту (при отруєнні через шлунок). Потерпілому слід дати випити 2-3 л води і натиснути на корінь язика. Після цього потрібно викликати швидку допомогу, оскільки токсичність будь-якого розчинника досить велика, швидкість поширення і всмоктування в організм також дуже висока, тому подальше виведення отрути вимагає професійної медичної допомоги.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *